Ako na starecké škvrny?

Starecké alebo pigmentové škvrny sú malé úseky pleti s tmavším zafarbením (od svetlohnedej až po čiernu), ktoré sa môžu vyskytnúť na pokožke tváre, rúk, ramien a dekoltu. Najviac postihujú osoby v dôchodkovom veku, o niečo častejšie sa vyskytujú u žien a u ľudí s tmavším fototypom pokožky.

 

Pigmentové škvrny sú vo väčšine prípadov iba neškodným dôsledkom nadprodukcie melanínu (kožného pigmentu) v kožných bunkách a prekážajú len z estetického hľadiska. Niektoré podoby pigmentových škvŕn však môžu prerásť do melanómu. Ak máte pigmentovú škvrnu nepravidelného tvaru, prípadne viacfarebnú škvrnu, nechajte si pre istotu vyšetriť pokožku u vášho dermatológa.

 

Ako vznikajú starecké škvrny?

Najčastejšou príčinou výskytu pigmentových škvŕn je nedostatočná ochrana pred UV žiarením počas opaľovania. Toto žiarenie stimuluje zvýšenú pigmentáciu buniek (hyperpigmentáciu).

 

Vo veku nad 60 rokov sa pigmentové škvrny považujú za prirodzenú súčasť procesu starnutia. V prípade výskytu dedičných faktorov sa tieto škvrny môžu objaviť už v detstve (najčastejšie vo veku cca 3 rokov) alebo s nástupom puberty. Spúšťačom môže byť aj užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo iných liekov a u žien i obdobie hormonálnych búrok ako je tehotenstvo alebo menopauza.

 

Na starecké škvrny sú viac náchylné osoby s podráždenou pokožkou, jazvami a oslabenou pečeňou. Výskyt pigmentových škvŕn môže posilniť aj strava chudobná na vitamíny, prípadne použitie parfému krátko pred pobytom na slnku (najčastejšie v oblasti dekoltu).

 

Ako možno predísť tvorbe stareckých škvŕn?

Základom je primeraná ochrana pokožky pred agresívnym slnkom. Ak sa chystáte k vode alebo na hory, kde je UV žiarenie vysoké, vyzbrojte svoju pokožku dostatočne vysokým UV faktorom. Opaľovacím krémom sa natrite ešte skôr ako opustíte svoj domov, ideálne aspoň 20 minút pred tým, ako vystavíte svoju pokožku priamemu slnku.

 

V našich zemepisných šírkach postačí opaľovací krém s ochranným faktorom 20, no ak si vyberiete silnejší, nič tým nepokazíte. Ak sa chystáte do subtropického alebo tropického pásma, použite opaľovací krém s faktorom 50 a to predovšetkým v prípade, že máte svetlú pleť. Opaľovací krém ochráni vašu pokožku nielen pred pigmentovými škvrnami, ale aj pred nepríjemným spálením, ktoré vie poriadne pokaziť letnú dovolenku. Vyhnite sa pobytu na priamom slnku v čase, keď je jeho intenzita najsilnejšia, teda približne medzi 11 a 15 hodinou.

 

Pokožku by ste taktiež mali dostatočne hydratovať, nakoľko suchá a podráždená pokožka je náchylnejšia na vznik stareckých škvŕn. Po opaľovaní teda použite hydratačný krém alebo 100% prírodný olej (jojobový, kokosový, slnečnicový) prípadné bambucké maslo či upokojujúci, chladivý gél s obsahom aloe vera.

 

Aké prostriedky sú najúčinnejšie proti stareckým škvrnám?

Na redukciu a odstraňovanie pigmentových škvŕn existujú rôzne metódy. Najšetrnejšou sú krémy na reguláciu pigmentácie, ktoré môžete používať v pohodlí domova. Tieto prípravky spomaľujú tvorbu melanínu a zosvetlia škvrny tak, aby zodpovedali normálnemu odtieňu pokožky. Môžu mať podobu denného aj nočného bieliaceho a regeneračného krému. Koncentrovanejšou verziou je sérum proti stareckým škvrnám. Medzi účinné látky, obsiahnuté v týchto prípravkoch, patria napríklad: kyselina salicylová, kyselina glykolová, extrakt zo žeruchy, arbutín (extrakt z rastliny medvedice lekárskej), deriváty vitamínov A a C a minerály z Mŕtveho mora.

 

Ďalšími spôsobmi odstraňovania stareckých škvŕn sú chemický píling, diamantová dermabrázia, fotoliečba polarizovaným zeleným LED svetlom, ošetrenie tekutým dusíkom alebo odstránenie pigmentových škvŕn pomocou laserovej technológie.

zdroj: Pilulka24.sk